krok 1:
V prvom rade nepoužívajte staré laky. Staré laky na nechty nevyzerajú dobre. Sú husté a ich natieranie je zložité. Ak nepomôže ani potrepanie fľaštičky, tak lak radšej zahoďte aj keď to bol obľúbený odtieň a kúpte si radšej nový. Starým lakom na nechty , ktorý zasychá rovnako aj tak svoje nechty nenalakujete poriadne
krok 2:
Vždy začínajte podkladovým lakom.
krok 3:
Štetec vytiahnutý z fľaštičky otrite z jednej strany aby sa na necht nenanieslo viac laku ako je potreba
krok 4:
Pri lakovaní nechtu sa snažte robiť čo najmenej šikmých ťahov. Farbu nanášajte tromi ťahmi. Jeden ťah ide cez stred nechtu ďalšie po stranách
krok 5:
Keď sa lak dostene na kožu, tak majte u seba drievko, ktorým lak okamžite odstránite, stačí použiť špáradlo
krok 6:
Používajte ochranný lak, ktorý sa aplikuje na koniec a zakryje drobné nedostaky v nanášaní farebného laku
krok 7:
Odpočívajte, než lak zaschne.
Ochranné panciere prstov Ako vlasy, tak aj nechty pozostávajú z keratínu. Zdravý necht má hladký, mierne lesklý povrch a je elastický. Keď necht prerastie konček prsta, dostáva bielu farbu. Jeho farba sa však môže meniť, napr. u fajčiarov sa mení na žlto. Tam kde necht vyrastá je nechtová kožtička, ktorá má za úlohu chrániť koreň. Nad kožtičkou sa tvorí takzvaný mesiačik, ktorý by mal pri zdravom nechte tvoriť asi jednu osminu jeho bežnej dĺžky. Ak sa však necht zmení, príčinou môže byť pôsobenie vonkajších vplyvov, alebo zmeny v našom vnútri.
Choroby zanechávajú odtlačky prstov. V končekoch prstov máme nespočetné nervové zakončenia, ktoré nám umožňujú hmatať. Aj oblasť rastu nechtov je posypaná nervami a cievkami. Rôzne ochorenia, ktoré trápia naše telo, zhoršujú funkciu nervov alebo ich prekrvenie. Záleží od závažnosti alebo druhu choroby, ako sa nechty zmenia: zmeniť sa môže tvar, farba, stabilita či forma. Ale i nechty samotné môžu ochorieť: kvasinky, huby, chemikálie, baktérie či zranenia... to všetko im môže veľmi ublížiť.
Základný profil nechtov
Forma:
Nezávisle od spôsobu manikúry je forma nechtov dedičná: krátke, dlhé, úzke, široké, okrúhle, hranaté alebo oválne.
Kresba:Na nechtoch sa môžu vyskytnúť fľaky, priehlbinky, vyvýšeninky, pozdĺžne alebo priečne ryhy. Farba: Červená, popolavá, biela, modrá, žltá, hnedá, čierna, fľakatá.
Odolnosť: Tvrdé, mäkké, hrubé, tenké, jemné, odolné, lámavé, elastické.
Ak si uvedomíme všetky vlastnosti zdravých nechtov, ľahko rozpoznáme podľa ich zmien, čo nás trápi. Ak aj niečo zbadáte, nie je hneď dôvod na paniku. Skôr, než si sami diagnostikujete nejaké ochorenie, poraďte sa s vašim lekárom.
- Priečne pásiky - Prechodné poškodenie rastovej plochy, napr. vážnejším ochorením pečene alebo tráviaceho traktu. Pôsobenie jedovatých látok, napr. cytostatík, thália. Poruchy látkovej premeny.
- Priečne ryhy - Ťažké poškodenie. Príčina- priečne pásiky.
- Pozdĺžne ryhy - Jemné ryhy sú mnohokrát vrodené. Jednotlivé ryhy môžu vzniknúť napr. aj pri reumatickej artritíde, kožnými ochoreniami alebo zraneniami.
- Nechty akoby pobodané ihlou - Poškodenie zrohovatenia nechtu pri psoriáze .
- Odlupovanie nechtov, lámavé nechty - Pričastý kontakt s vodou alebo chemikáliami /odlakovač / .
- Mliečne nechty - Vyskytujú sa pri ochoreniach žalúdka, cirhóze pečene, niekedy sú však zdedené.
- Chýbajúci, takmer neviditeľný alebo červený nechtový mesiačik - Poukazuje na chronické ochorenie pečene, alebo ochorenie srdca.
- Malé podliatinky - Výskyt pri psoriáze, zápaloch podnechtovej časti kože, ochorení obličiek a cirhóze pečene.
- Popolavé nechty - Príznak chudokrvnosti.
- Belavé nechty až fialkasté - Príznak srdcových a pľúcnych ochorení.
- Zelenkavé fliačiky - Bakteriálna infekcia.
- Žlté nechty - Pôsobenie nikotínu, alebo príznak psoriázy, kvasinkovej infekcie.
- Hnedasté alebo čierne nechty - Zranenie, malígny melanóm / výskyt je dlhší ako pri zranení, prípadne sa rozrastie i na časť prsta /.
- Vrchná časť červenohnedá, spodná časť biela - Znížená funkcia obličiek.
- Svetlohnedé až žlté fľaky - Tzv. olejové fľaky u psoriatikov.
- Rozpadávajúce sa nechty - Najčastejšie pri psoriázee.
- Odlupovanie nechta od necht. lôžka - Pri chronických kožných ochoreniach, poruchách prekrvenia, poruchách štítnej žľazy, alebo ako vedľajší účinok niektorých liečiv.
- Lyžičkovité nechty - Nedostatok železa a poruchy látkovej premeny.