Choď na obsah Choď na menu
 


STOP záderom na nechtoch

 

Čo je záder a prečo vzniká

Záder vzniká pri natrhnutí malého kúsku kože z odumretej časti pokožky. Dôvod, prečo sa záder vytvorí práve v okolí nechtového lôžka je ten, že na tomto mieste je koža zraniteľnejšia. Má slabú tukovú ochrannú vrstvu a silný sklon k vysušovaniu.

A prečo je nejaký maličký kúsok poškodenej kože takým veľkým problémom? Kvôli delikátnosti zraneného miesta. S rukami pracujeme neustále, takže neustále hrozí, že o záder zavadíme. Do ranky sa dostávajú nečistoty, takže začne hnisať a bolieť.

Zádery ohrozujú všetky vekové skupiny, obzvlášť ľudí, čo sa pohybujú v priestoroch, ktoré vysúšajú kožu. Azda hlavným vinníkom je však zlozvyk obhrýzania nechtov a okolitej kože. Takto si do zraneného miesta ľahko zanesiete infekciu a hojenie bude o to zdĺhavejšie. 

Zastrihávajte opatrne

Len čo sa objaví nový záder, treba ho zastrihnúť dezinfikovanými nožničkami. Avšak iba veľmi opatrne. Pred tým, ako použijete manikúru, najskôr kožičku zmäkčite ponorením do teplej vody s niekoľkými kvapkami olivového oleja.

Ak už sa záder stihol zapáliť, uľaví vám zmäkčujúci krém a zalepenie miesta leukoplastom, aby nemohlo dôjsť k mechanickému podráždeniu. Skúste miestečko zalepiť  aspoň na niekoľko hodín cez noc.

Myslite na prevenciu

Aby ste sa nemuseli trápiť s odstraňovaním záderov, snažte sa v prvom rade zabrániť ich vzniku. Pri domácich prácach vždy použite rukavice, kvôli agresívnym chemikáliám v čistiacich prostriedkoch. Ak pracujete v klimatizovaných priestoroch, samozrejmosťou by malo byť pravidelné zvlhčovanie rúk hutným krémom.

Pokožku okolo nechtov zmäkčí a posilní aj potieranie slnečnicovým alebo olivovým olejom, prípadne špeciálnymi balzamami, aké na tento účel kúpite v lekárni. Keďže k tvorbe záderov prispieva nedostatok minerálov v potravinách, dbajte na vyváženú skladbu jedálneho lístka, prípadne skúste stravu doplniť o multivitamínové preparáty s prídavkom magnézia.

Zuby preč!

Keď patríte k početnej skupine ľudí, čo si podvedome obhrýzajú nechty a ich okolie, pomôžu vám špeciálne spevňujúce laky s pachuťou, čo by vám váš zlozvyk mala dostatočne znechutiť. Niektoré dámy si pochvaľujú gélové nechty a svätosväte tvrdia, že po ich aplikácii zmizli aj ich hryzavé chúťky.